Deaf Film Festival committee member Barney Vega going over the film festival schedule

We are also excited to welcome Shoshanna Stern to the festival! She will be presenting after the blockbuster film The Hammer on Friday!

Below is the film schedule for all your viewing pleasure!

10th Annual Maine Deaf Film Festival Schedule

Wednesday, April 11, 2012, 7:00 – 9:30 pm
Payson Smith, Room 303

7:00 pm – Introductions
7:10 pm – Our Locally Made film
Resoled, 55 min.
8:00 pm – Talk with Director Rob Gillies and students involved with the film
8:15 pm – Deaf cops, lawyers and a dog
Deaf Beat, 17 min.
Gone with the Time, 10 min.
The Shredder, 3.25 min.
9:05 pm – Artistic Pursuits I
Silent Classics: The Proprietor, 20 min.
Interstice, France, 24 min.
Thursday, April 14, 2012, 7:30 – 10:30 pm
Luther Bonney Auditorium
Best Short Films in Ten Years of Maine Deaf Film Festival

7:30 pm – Introductions
7:40 pm – From 2003:
Alice and the Aurifactor, 28 min.
From 2004:
To Have/To Find, 6 min.
From 2005:
Mr. V, 3.5 min.
8:20 pm – From 2006:
Text, Batteries, and Earwax, 16 min.
– Don’t Mind, 12 min.
From 2007:
– Coming Out, 5 min.
– Deaf Person’s Guide to the Sound Sensitive, 4 min.
– Vital Signs, 4 min.
From 2008:
– Chalkboard, 3 min.
– Four Deaf Yorkshiremen, 10 min.
– Horatio, 9 min.
9:30 pm – From 2009:
Deaf Man, 11 min
From 2010:
A Fishy Tale, 7 min.
The Compost, 7 min.
A Million Pounds Don’t Come For Free, 8.25 min.
From 2011:
Fish Cultural Identification, Cheeseburger Story, The Deaf Moth Theory, The Hotel Joke and Conversations with Doctors, 8 min.
Beyond Essays, 12 min.
Hands Solo, 15 min.

Friday, April 13, 2012: 7:30 – 10:30 pm
Luther Bonney Auditorium

7:30 pm – Introductions
7:35 pm – ASL Music Videos
We’e Going To Be Friends, 3.17 min.
Hero, 4:39 min.
Let’s Mambo, 3.39 min.
Hammer, 3.33 min.
7:50 pm – The Main Feature
The Hammer, 109 min.
9:50 pm – Guest speaker: Shoshannah Stern

Saturday, April 14, 2012, 1:00 – 11:00pm
Luther Bonney Auditorium

1:00 pm – Introductions
1:15 pm – Animation
Chasing Cotton Clouds, 24 min.
1:45 pm – Science Fiction
Exit the Sun, 11.14 min.
The End, 24 min.
2:25 pm – About the Holocaust/Nazism
Five Needles, 16 min.
Deaf Austrians and National Socialism: The Clubs, 20 min.
3:00 pm – A Documentary about surviving Breast Cancer
Signing On, 85 min.
4:30 pm – Guest presenters: Anita and Tim Buel
5:00 pm – Reception at the Glickman Library, 7th Floor, 314 Forest Avenue, Portland. Open to all film festival attendees.
6:30 pm – British Dramatic Comedy
Admit None, 13 min
50/50, 28 min.
Otherside, 18 min.
7:30 pm – Transgendered
Austin Unbound, 45 min.
8:15 pm – Guest presenters: Eliza Greenwood, director and Austin, subject of the film, via Skype
9:00 pm – Artistic Pursuits II
Deaf Jam, 70 min.
White Space, 9 min
10:15 pm – Between Two Worlds
My Song, 30 min.
Words, 15 min.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestmail

Leave a Reply

%d bloggers like this: